A Bölcsészettudományi Kar állásfoglalása (mesterséges intelligencia)
A BÖLCSÉSZETTUDOMÁNYI KAR ÁLLÁSFOGLALÁSA
a szerzői művek önálló megalkotásával és jogtisztaságával kapcsolatosan
A Hallgatói Követelményrendszer 74/A – 74/C §-aiban megfogalmazott, a hallgatói művek jogtisztaságával kapcsolatos követelmények (és azok megszegéséhez fűződő jogkövetkezmények) összefüggésében a Bölcsészettudományi Kar az alábbi állásfoglalást teszi közzé.
-
A graduális és posztgraduális képzés és a diplomamunka írása, illetve a doktori fokozatszerzési eljárás során keletkezett bármilyen tudományos mű esetében (ideértve az MA és a doktori felvételi eljárás során benyújtott kutatási terveket is) a jelentkező, a hallgató, a doktorjelölt vagy a doktorvárományos felel a szövegben szereplő tévedésekért, és felelősséget vállal a tartalom és a következtetések megalapozottságáért, a szöveg valóságtartalmáért, a tartalom jogtisztaságáért.
-
A művek szövegének érdemi része egyértelműen önálló munkavégzés eredménye; annak eltitkolása, hogy a szerző a tartalom létrehozása / megszövegezése során mesterséges intelligenciát (MI) használt, elfogadhatatlan kutatási kötelességszegésnek minősül, szankcionálása a plágiuméval azonos (ld. alább).
-
Bár az MI használata a tudományos alkotás, forrásfeldolgozás folyamatában az analitikus és kritikus gondolkodás súlyos mértékű leépülését eredményezheti, bizonyos esetekben (pl. cím- és ötletgenerálás, szakirodalom-keresés és összefoglalás, szövegek / forrásanyagok rövidítése, fordítása írott anyagok strukturálása, nyelvi / stilisztikai ellenőrzés és javítás, grafikák és diasorok készítése) segítségére lehet a szerzőknek. Ezekben az esetekben a szerzőnek pontosan dokumentálnia kell a tudományos művében, hogy milyen céllal és hogyan támaszkodott az MI alapú rendszerek használatára, és mely tartalomrészek származnak ilyen forrásból.
-
Mivel az MI alapú rendszerek némelyike más, emberi szerzők által készített publikációkat használ fel a forrás megjelölése nélkül, felmerülhet annak a lehetősége, hogy az MI által ilyen módon generált szöveget plágiumnak minősítenek. Ezzel összefüggésben ismételten hangsúlyozzuk a benyújtott művek szerzőinek kizárólagos felelősségét a tartalom megalapozottságáért, valóságtartalmáért és jogtisztaságáért.
-
Az adott kurzus oktatója vagy a hallgató, doktorjelölt vagy doktorvárományos témavezetője meghatározhat a konkrét kurzusra vagy feladatra vonatkozóan a fent leírtnál szigorúbb szabályokat, amelyeket a kurzus / feladat megkezdésekor egyértelműen közölni kell az érintett hallgatókkal.
-
A plágium, azaz mások szellemi termékének, munkájának, ötleteinek felhasználása az eredeti forrás megfelelő feltüntetésének (akár tudatos, akár nem tudatos) elmulasztásával, a legsúlyosabb tudományetikai vétség.
-
A plágium esetei a következők lehetnek:
-
szó szerinti idézés esetében az idézőjel elhagyása és az eredeti forrás meg nem jelölése,
-
rövidebb vagy hosszabb szövegrészletek átfogalmazása, nem szó szerinti idézése esetén a hivatkozás elhagyása az eredeti forrásra,
-
adatsorok, ábrák, illusztrációk átvétele az eredeti forrás megjelölése nélkül,
-
MI alapú rendszerek dokumentálatlan használata (vö. 3. és 4. pont),
-
saját korábbi tudományos munkák, publikációk (vagy azok részeinek) újra megjelentetése, felhasználása (beleértve azok más nyelvre történő fordítását és újrafelhasználását is) megfelelő hivatkozás nélkül (vö. „önplágium”) – figyelembe véve az adott tudományterület sajátosságait.
-
Az MI alapú rendszerek dokumentálatlan felhasználásának, illetve a plágium egyes eseteinek kiszűrésére a tudományos munkákat értékelő oktatók (bírálók) különös hangsúlyt fektetnek; az értékelés során felhasználhatnak plágiumkereső szoftvereket (pl. az ELTE-n használatos Turnitin plágiumkereső, eredetiségvizsgáló és írássegítő programot). A plágiumkereső szoftverek által generált jelentéseket minden esetben át kell tanulmányozni, és a plágium esetleges előfordulását szakmai alapon igazolni (vagy elvetni).
-
A Bölcsészettudományi Doktori Tanács nyomatékosan felhívja a témavezetők figyelmét a témavezetettjeik tudományos munkájának alapos nyomon követésére, különös tekintettel a tudományetikai normák és szabályok betartására és betartatására. Javasoljuk a tudományos munkák hivatalos értékelése előtt azok átfuttatását plágiumkereső programon, hogy az esetleges hibák időben feltárhatóak legyenek.
-
Amennyiben a tudományos munkát bíráló személy tudományetikai vétséget (plágiumot) tár fel, azaz az idegen szerzői mű vagy MI felhasználására és a felhasználás jelölésére vonatkozó szabályok megsértését állapítja meg, a hallgató tudományos munkáját értékelhetetlennek kell minősítenie, ha doktori kurzusról (vagy témavezetői konzultációról) van szó, annak érdemjeggyel történő értékelését meg kell tagadnia, és a fegyelmi vétséget jeleznie kell a Kar illetékes testülete felé (HKR 74/C. § (1) és (2) bekezdés).
Kelt: 2024. október 2.