Uni-Eco

Az UNI-ECO Erasmus+ stratégiai partnerség projekt partnerei elindítják a „Green Challenges – Zöld kihívások” kampányt saját kampuszaikon.

Mi is az a „zöld kihívás”? Egy olyan lehetőség, amelynek során az ELTE kampuszainak használói (valamennyi hallgató és munkavállaló) a fenntarthatóságot javító projekteket valósíthatnak meg, ezzel hozzájárulva az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaihoz.

Csatlakozz hozzánk és tegyél egy zöldebb kampuszért!

HÁTTÉR

Ez a projektfelhívás az UNI-ECO stratégiai partnerség része, amely az Európai Bizottság Erasmus+ programjának társfinanszírozásával valósul meg. Az együttműködést a Montpellier-i Egyetem vezeti, partnerei pedig az ELTE, a Barcelonai Egyetem, a Trinity College Dublin, az Utrechti Egyetem (mind partnerei a CHARM-EU Európai Egyetemek Szövetségnek), valamint az UNIMED egyetemi hálózat és a CESIE non-profit szervezet.

Az UNI-ECO arra vállalkozik, hogy beépítse a társadalmi és a környezeti fenntarthatóságot a modern egyetemi szellemiségbe. Azért dolgozunk, hogy fenntarthatóbbá tegyük a campusokat, de valójában a hallgatók és a munkavállalók azok, akik majd cselekvéseikkel ezeket a célkitűzéseket életre keltik.

A projekt első fázisában elvégeztük „A felsőoktatási intézmények fenntartható fejlődésének jelenlegi állása” című kutatást. Elemezve az eredményeket a partner intézményekben, amelyek tartalmazzák a hallgatói és dolgozói felmérés eredményeit, valamint az intézmények saját önértékelő kérdőíveit, meghatároztuk azokat a kiemelt területeket és cselekvési tervet, amelyek alapján létrejött a „Zöld kihívás”; ezek képezik a jelenlegi felhívás alapját is.

Az első kampány 2021-ben indult, amelynek során az UNI-ECO 5 partner intézményének hallgatói és munkatársai által benyújtott projekt közül 25 projekt javaslatot választottunk ki. Ebben az évben második kampány is indul, lehetővé téve új projektek megvalósítását és jó gyakorlatok cseréjét a felhívások résztvevői között.

CÉLKITŰZÉS

A „Zöld kihívások” kampány célja, hogy bátorítsa az ELTE campusainak használóit a közösségbe való bevonódásra és saját miniprojektjeik megalkotására az UNI-ECO keretében. Ezzel az intézményben hozzájárulhatnak a jó gyakorlatok elterjesztéséhez, és a partneregyetemek közötti tapasztalatcseréhez.

TÉMÁK 2022-BEN

Minden partneregyetem közzéteszi a felhívást a saját belső csatornáin, a „Zöld kihívások 2022-ben” kampány keretében.

A következő általános témákat határoztuk meg a „Zöld kihívások 2022-ben” felhívásban:

1. A Fenntartható Fejlődési Célok és általánosságban a fenntarthatóság iránti érzékenyítés

2. Intézkedések a kampusz biodiverzitásának megőrzéséért és növeléséért

3. A körkörös gazdaság felé való elmozdulás az egyetemen

4. Módszerek keresése a hatékonyság növelése érdekében (erőforrások – mint pl. a víz és energia – felhasználása, alternatívák a műanyaggal szemben, szállítás/mobilitás stb.)

RÉSZVÉTELI LEHETŐSÉGEK

Az ELTE campusainak használói (minden hallgató és munkavállaló) részt vehetnek a kihívásban akár a saját projektötletük beküldésével, akár más projektekhez való csatlakozással.

A létrejövő csapatok hozzáférést kapnak egy online „Élő Labor” felülethez, ahogy lehetőségük lesz az információcserére, ötletbörzére és a miniprojekt megvalósításának koordinálására.

A partneregyetemek adhatnak pénzügyi támogatást a projektek megvalósításához. Ha a projektben résztvevők ezt igénylik, akkor a jelentkezési lapon kell megindokolni a költségek szükségességét, és a partneregyetemek saját értékelő bizottsága fog dönteni a támogatás odaítéléséről. Az ELTE projektenként maximum 150.000 forintot tud biztosítani a legjobbnak ítélt 5 miniprojekt megvalósításának költségeire.

A legjobbnak ítélt projekteket a csapatok vezetői (vagy a csapat másik, kijelölt tagja) fogják bemutatni a helyi egyetemi közösségnek, majd a partneregyetemeknek az UNI-ECO Nyári Egyetem keretében (ennek helyszíne és időpontja a járványhelyzet alakulásának függvénye). Adott esetben az utazás és szállás költségét az UNI-ECO projekt keretében finanszírozzuk.

A RÉSZVÉTEL FELTÉTELEI

A részvétel feltétele a hivatalos hallgatói vagy munkavállalói jogviszony az ELTE-n.

A csapatoknak legalább 2, legfeljebb 5 főből kell állniuk. A résztvevők lehetnek egyazon egyetem polgárai, vagy a partneregyetemek polgárai is (Montpellier-i Egyetem, Barcelonai Egyetem, a Trinity College Dublin, és az Utrechti Egyetem).

A RÉSZVÉTEL MENETE

A jelentkezés az UNI-ECO együttműködés honlapján, az erre kialakított felületen történik: https://uni-eco.umontpellier.fr/

Az UNI-ECO együttműködés honlapja angol nyelvű, de a jelentkezési lapok elérhetőek az egyes partneregyetemek nyelvein, így magyarul is.

Minden jelentkező csapatnak szükséges kitöltenie a Zöld kihívások jelentkezési lapot. A jelentkezést egy példányban a csapatvezetőnek kell elvégeznie.

Lehetőség van arra is, hogy valaki egyénileg csatlakozzon új csapattagként a már meghirdetett projektötletekhez, de a csapat maximális létszáma ebben az esetben sem haladhatja meg az 5 főt. A csatlakozási szándékot, kérést az adott projekt vezetője automatikusan megkapja e-mailben.

A csapatvezetőnek kell felmérnie, hogy csatlakozásával az új csapattag mivel tudna hozzájárulni a projektcsapat munkájához, amennyiben így sem haladja meg a csapat létszáma az 5 főt. A csapatvezető felelőssége, hogy amilyen gyorsan csak lehet, megválaszolja a jelentkezők csatlakozási kérését a projektcsapathoz, illetve a csapatvezető feladata a csapat összetételének változásairól való tájékoztatás a következő e-mail címen: uni-eco@umontpellier.fr

A jelentkezések határideje: 2021. december 5.

A KIVÁLASZTÁS FOLYAMATA ÉS AZ EREDMÉNYEK KÖZZÉTÉTELE

Az UNI-ECO Tanács választja ki a legjobbnak tartott 5 projektet; ezek vehetnek részt az UNI-ECO zöld kihívásában.

Az elbírálás a jelentkezési lapon megadott leírás alapján történik, a következő szempontok figyelembe vételével:

  • A mini-projekt megvalósíthatósága és a kihívásra adott válasz koherenciája
  • Minőség és eredetiség

A kiválasztás eredményeit az egyes egyetemek teszik közzé a saját honlapjukon legkésőbb 2021. december 13-ig.

Minden csapatnak előrehaladási jelentést kell készítenie a mini-projekt fejlesztéséről és megvalósításáról március közepéig (a pontos dátumot később tesszük közzé). Az előrehaladási jelentést előre megadott formában kell elkészíteni és eljuttatni az UNI-ECO Tanácshoz; itt jelölik ki azt a legjobbnak ítélt 2 vagy 3 mini-projektet, amely részt vehet az UNI-ECO Nyári Egyetemen.

A legjobb mini-projektek főbb kiválasztási szempontjai a következők:

  • A mini-projekt megvalósíthatósága és a kihívásra adott válasz koherenciája
  • Kommunikáció, hatás és hozzáadott érték

További kiválasztási szempontok:

  • Az igények elemzése, a célkitűzések realitása, az eredmények mérhetősége
  • A szervezés minősége
  • A megismételhetőség lehetősége

A KIVÁLASZTOTT JELENTKEZŐK KÖTELESSÉGEI

A kiválasztott jelentkezők vállalják, hogy elkötelezik magukat a jelentkezési lapon leírt mini-projekt megvalósítása mellett.

Minden csapatnak előrehaladási jelentést kell készítenie PowerPoint prezentáció formájában (ehhez mi biztosítjuk a sablont), amelyhez további elemeket lehet csatolni (fotók, videók, kutatás, stb.). Az előrehaladási jelentés határidejét az ELTE helyi UNI-ECO képviselői teszik közzé.

A mini-projektek eredményei az UNI-ECO honlapján jelennek majd meg és később felhasználhatók az UNI-ECO együttműködés keretében.

Ha egy mini-projekt bekerül a legjobbak közé, a csapatnak ki kell jelölnie legalább egy csapattagot, aki részt vesz az UNI-ECO Nyári Egyetemen és bemutatja a mini-projektet és annak előrehaladását az összes partneregyetemnek. A 2022-es Nyári Egyetem időpontjáról később határozunk.

EGYÉB INFORMÁCIÓK

A jelentkezési lap elküldésével a jelentkező kijelenti, hogy egyetért a jelentkezés és a részvétel feltételeivel.

A jelentkezők adatainak védelme érdekében kizárólag az UNI-ECO Tanács tagjai és az ELTE helyi UNI-ECO képviselői ismerik meg a jelentkezők adatait, kizárólag a miniprojektek értékelése szempontjából, és azokat harmadik félnek nem adják ki, más célra nem használják fel.

Az ELTE adatkezelési szabályzata elérhető itt.

Mivel a járvány hatásai jelenleg is kiszámíthatatlanok, a felhívás szervezői fenntartják a jogot, hogy változtassanak a feltételeken vagy indokolt esetben töröljék a felhívást.