Nyelvi alapvizsga 2023

Elsőéves főszakos és minoros hallgatóknak

Nyelvi alapvizsga 2023

A BA skandinavisztika alapszakos és minor nyelvi alapvizsga (BBN-SKD/N/S18-001 /BBN-SKD/N/S-001/MIN) két részből áll: írásbeli és szóbeli részből. A vizsga részeredményei nem kerülnek vizsgajegyzőkönyvbe, csak a végleges eredmény kerül rögzítésre. A szóbeli vizsgán a részvétel előfeltétele a legalább elégséges eredménnyel megírt írásbeli rész. A két vizsgarész eltérő napokon zajlik.

ÍRÁSBELI ALAPVIZSGA – 2023 TAVASZI FÉLÉV

Az írásbeli alapvizsga idén jelenléti formában folyik. A vizsga napján kérjük, hogy érkezzenek legalább 5–10 perccel a vizsga megkezdése előtt a vizsga helyszínére.

A jelenléti írásbeli vizsga 120 perces. A vizsgateszt összesen négy részből áll, ezek: a) szövegértés – b) mondatfordítás – c) szövegalkotás – d) egyéb nyelvi feladatok.

Ügyeljenek rá, hogy a papíron megkapott vizsgafeladatokat kék golyóstollal vagy töltőtollal töltsék ki, hogy vizsgájuk érvényes legyen! A vizsgán bármelyik feladathoz készíthetnek piszkozatot, akár ceruzával is, de a javítás során kizárólag a tollal írt válaszok vehetők figyelembe. Piszkozatlapot biztosítunk a vizsgán, de nem előírás a piszkozatkészítés: a vizsgatesztben már tollal rögzített válaszaikat bármikor javíthatják, módosíthatják áthúzással, a végleges megoldást egyértelművé tevő jelöléssel a teszt beadása előtt. A vizsgateszt kitöltése során szótárhasználatra nincsen lehetőség, a mobiltelefonok és egyéb okos eszközök, előre elkészített jegyzetek stb. használata tilos. Az ilyen segédeszközök használata a vizsgáról való automatikus kizárást vonja maga után.

A vizsga írásbeli részének eredményességéhez a vizsgázónak az össz. pontszám minimum 61%-át el kell érnie.

Az alapvizsgára a Neptunban kell jelentkezni. Itt a szóbeli vizsga dátumai lesznek megadva. Az írásbeli részt a félév utolsó óráján írják.

SZÓBELI ALAPVIZSGA – 2023 TAVASZI FÉLÉV

A szóbeli vizsga bizottság előtt, jelenléti formában zajlik, a vizsgázó skandináv alapnyelvén. A vizsgarész három feladatból áll. A vizsgázó először néhány percben szabadon választott témájáról (a skandináv kultúrák köréből választott jelenségről, egy híres személyiségről, eseményről, műről stb.) beszél – a témából a vizsgázó már a vizsgát megelőzően felkészülhet; a vizsga második része az alább felsorolt témakörök közül kihúzott tétel bemutatásából, ill. a témához kapcsolódó irányított beszélgetésből áll; a vizsga harmadik részében a vizsgázó egy sorsolással kiválasztott képet kap, amelyet tanult alapnyelvén kell bemutatnia, leírnia. A szóbeli vizsga időtartama kb. 20 perc.

Témakörök:

DÁN

NORVÉG

SVÉD

Fortæl om din familie

Familie og venner

Familj och släkt – presentation

Fortæl om din yndlingsbog eller -film

Fritid (reise, shopping, hobby, sport...)

Fritid

Fortæl din skoletid

Livsstil og helse/Sport – matvaner

Livsstil – att vara sjuk eller frisk. Hos doktorn

Fortæl om dine universitetsstudier og dine fremtidsplaner

Skole, universitet, arbeid

Utbildning, skolor, framtidsplaner

Fortæl om dine boligforhold og om det sted, hvor du bor

Norge / typisk norsk (dugnad, bunad)

Sverige, geografi, kultur, högtider, seder och bruk

Fortæl om din daglige rutine

En vanlig dag

Matvanor, svensk mat – på restaurangen

Fortæl om din livret (opskrift) og om dine madvaner

Fest og høytider: jul, påske, 17. mai, sankthans

Resor och turism – sevärdheter i Stockholm

Fortæl om en ideel ferieoplevelse

Bolig og bomiljø

Boende: bostad och inredning; boende i staden och på landet – hur bor du?

Fortæl om din hobby

Vær (årstider, klima, natur, klær)

Kläder, väder ("Det finns inget dåligt väder, bara dåliga kläder")

Danmark og Ungarn – sprog, kultur, vejr, folk, identitet, natur osv.

Reise/ferie

Ungern, geografi, kultur, högtider, seder och bruk